Infekcijas slimību profilakse un kontrole
Šie visi pasākumi ir domāti lai ierobežotu infekcijas izplatību, nevis lai ierobežotu pacientus, pavadošās personas vai personālu!
Šie visi pasākumi ir domāti lai ierobežotu infekcijas izplatību, nevis lai ierobežotu pacientus, pavadošās personas vai personālu!
Lai arī ikdienā tos neredzam, mikroorganismi ir mums visapkārt, arī mums virsū uz ādas un gļotādām. Daži no tiem nekaitīgi ar mums “sadarbojas”, līdz brīdim, kad imūnsistēmas aizsardzības spējas mazinās, daži jau sākotnēji cilvēkam “nav draudzīgi” un izraisa saslimšanu. Lai mazinātu ierosinātāju daudzumu apkārtējā vidē, slimnīca nodrošina tādus piesardzības pasākumus, kā telpu tīrīšana un dezinfekcija, atbilstošu medicīnisko iekārtu izmantošana un utilizēšana, darba apģērbs, roku higiēna, individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana, infekciozo pacientu testēšana un izolēšana palātās u.c., taču nav iespējams visā slimnīcas vidē panākt pilnīgu sterilitāti, un riski inficēties, lai gan nelieli, tomēr pastāv arī slimnīcas apstākļos.
Gan slimnīcā, gan ārpus tās no mikroorganismu ierosinātajām saslimšanām mūs pašus sargā ķermeņa aizsardzības sistēma jeb imūnsistēma. Plašāk par imūnsistēmu lasi te.
Sabiedrībā bieži dzirdēts jautājums par to, kā imunitāti stipināt, lai tā būtu spējīga pasargāt pret infekcijām. Diemžēl nav tāda viena brīnumlīdzekļa, kas ļauj imunitātei kļūt par neuzvaramu - rūpes par savu veselību (tajā skaitā imunitāti) ir komplekss pasākums, kas sastāv no vairākām rīcībām un aspektiem, piemēram, sabalansēts uzturs, fiziskās aktivitātes, kvalitatīvs miegs, arī vakcinācija u.c. Plašāk par iespējām noturēt imunitāti “tonusā” lasiet šeit.
Pacientiem, kuriem ir novājināta imunitāte pamatsaslimšanas vai lietotās terapijas dēļ, piemēram, onkoloģiskā saslimšana, kuras gadījumā tiek lietota ķīmijterapija, citi imunitāti nomācošie medikamenti, staru terapija utt., šādi profilaktiskie pasākumi varētu palīdzēt maz, taču tas nenozīmē, ka tie nebūtu jāievēro. Ņemot vērā imūnsistēmas trauslumu un ierobežoto spēju pretoties mikroorganismiem onkoloģisko saslimšanu gadījumā, ir īpaši jādomā par personīgo higiēnu un iespējami retāku kontaktēšanos ar citiem cilvēkiem, kas varētu būt inficēti, lai nenonāktu saskarē ar slimību ierosinātājiem.
Infekciju pārneses ceļi, ierosinātāji, piemēri
No medicīniskās terminoloģijas būtu svarīgi saprast divus terminus:
- Kolonizācija (cilvēks) - mikroorganisma klātbūtne uz/iekšā saimniekorganismā, mikroorganisma augšana un vairošanās bez saimniekorganisma mijiedarbības (nav slimības, nav klīniskas izpausmes, nav imūnas atbildes); nēsātājs - indivīds, kas ir kolonizēts ar mikroorganismiem, kas saslimšanu parastos apstākļos neizraisa.
- Kontaminācija (vides, vides priekšmeti) - netīša vai nejauša infekciozā materiāla, piem., baktēriju, rauga, pelējuma, sēnīšu, vīrusu, prionu, vienšūņu vai to toksīnu un blakusproduktu nokļūšana uz virsmām vai saimniekorganismā.
Pilnīgi viss slimnīcā ir, vai potenciāli ir “netīrs” - kontaminēts jeb ar mikroorganismu klātbūtni, un visbiežāk kontaminācijas iemesls ir tieši cilvēks. Ņemot vērā, ka uz slimnīcu dodas cilvēki, kuriem ir kādas saslimšanas vai simptomi, kā arī ņemot vērā ļoti intensīvo pacientu apriti veselības aprūpes iestādē, tas padara slimnīcas par augsta riska iestādēm, ar to domājot, ka risks inficēties slimnīcā, patiesībā, ir augstāks nekā citur publiskajās telpās. Lai šos riskus mazinātu un pasargātu pacientus un pavadošās personas, tiek realizēti šādi piesardzības pasākumi:
- higiēnas prasības attiecībā uz telpu uzkopšanu, personāla darba apģēru, apaviem, matiem, roku izskatu,
- infekciozo un ne-infekciozo pacientu plūsmas “nodalīšana”,
- vienreizlietojamo materiālu pareiza utilizācija,
- atkārtoti lietojamo priekšmetu tīrīšana, dezinfekcija vai sterilizācija,
- apmeklējumu ierobežošana rudens - ziemas laikā u.c.
Taču bez jūsu un jūsu bērna līdzdalības nevar tikt sasniegta augstākā piesardzības pakāpe un iespējami efektīvi mazināti visi potenciālie riski, tāpēc mēs jūs lūdzam rūpīgi iepazīties ar šī materiāla saturu un iespējami pilnvērtīgi ievērot mūsu norādes un rekomendācijas. Šie visi pasākumi ir domāti lai ierobežotu infekcijas izplatību, nevis lai ierobežotu pacientus, pavadošās personas vai personālu!
Infekcijas izcelšanās
- Endogēna jeb iekšēja - ierosina saimniekorganisma nosacīti patogēnie mikroorganismi jeb oportūnisti, kas kolonizē cilvēku un kas ierosina saslimšanu, kad mazinās cilvēka dabiskās aizsargbarjeras un imūnsistēmas spējas pretoties, piemēram, ķīmijterapija, citu imunitāti nomācošo medikamentu lietošana, citas hroniskas saslimšanas u.c.
- Eksogēna jeb ārēja - ierosina primārie avoti (slims cilvēks, vesels nēsātājs, slims dzīvnieks, asinssūcēji, insekti) vai sekundārie avoti (ārējās vides objekti - ūdens (fekāli-orālais), gaiss (elpceļu), augsne (brūču), respektīvi, cilvēks inficējas ar mikroorganismiem no cita cilvēka, vides priekšmetiem utt.
Pārneses ceļi jeb veidi kā izplatās mikroorganismi:
- kontakta (tieši pieskaroties (visbiežāk ar netīrām rokām) vai caur kontaminētiem sadzīves priekšmetiem - trauki, rokturi, grāmatas, mantas utt.),
- gaisa-pilienu (šķaudot, klepojot, kad no viena cilvēka ierosinātājs caur lieliem elpceļu sekrēta pielieniem nonāk otra cilvēka elpceļos),
- aerosola (ierosinātājam atrodoties gaisā sīku pilienu veidā).
Infekciju kontroles pamatprincipos ietilpst zināšanas par to, kā izplatās katrs slimību ierosinātājs un veicot pasākumus, lai pārtrauktu šī ierosinātāja izplatību.
Pareiza roku mazgāšana, tās nozīme bērna veselības uzturēšanā un saglabāšanā
Roku mazgāšana ar ziepēm un ūdeni ir LABĀKAIS veids kā apturēt dažādu infekciju izraisītāju izplatību! Jums ir tiesības jautāt ikvienam, kurš pieskarās Jūsu bērnam, vai rokas ir nomazgātas vai nodezinficētas.
Arī paši neaizmirstiet pietiekami bieži mazgāt savas rokas un atgādināt to saviem bērniem. Ļoti svarīgi ierodaties nodaļā, mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni! Pārējā laikā var lietot gan roku dezinfekcijas līdzekli, gan mazgāt tās. Vēlamies atgādināt, ka lielai daļai cilvēku maldīgi liekas, ka roku higiēnu viņi veic pietiekami, taču vēlamies uzsvērt, lai veiktu efektīvu roku higiēnu, kuras laikā uz tām iespējami maz paliek mikroorganismi, tā jāveic TEHNISKI PAREIZI un PIETIEKAMI ILGI:
- jāievēro roku mazgāšanas vai roku dezinfekcijas soļi,
- roku higiēna jāveic vismaz 30-40 sekundes!
Slimnīcas apstākļos rokas obligāti jāmazgā vai jādezinficē bērnam un tuviniekam šādos brīžos:
- Pēc tualetes apmeklējuma vai nokārtošanās pie gultas podā vai urīna mērtraukā,
- Pēc autiņbiksīšu maiņas vai palīdzības bērnam tualetē,
- Pēc vemšanas,
- Pirms un pēc ēšanas,
- Pirms dzeršanas vai ēdiena pasniegšanas,
- Pirms un pēc ēdiena gatavošanas,
- Pirms iziešanas no palātas un pēc ienākšanas palātā,
- Pēc klepošanas, šķaudīšanas vai deguna izšņaukšanas,
- Kad rokas ir netīras,
- Ja ir šaubas par roku tīrību,
- Pirms deguna, acu pilienu lietošanas, mutes kopšanas vai zāļu dzeršanas.
Kā pareizi mazgāt rokas? Noskaties video.
Piesardzības pasākumi, izolācijas režīmi, pacienta un vecāka rīcība izolācijas režīma gadījumā, skaidrojums par režīma ievērošanas nozīmīgumu
Dažiem pacientiem uz palātas durvīm būs piesardzības pasākumu zīmes, kas palīdzēs atgādināt darbiniekiem un apmeklētājiem, ka pirms došanās pie Jūsu bērna, ir jāuzvelk halāts, maskas, cimdi u.c. individuālie aizsardzības līdzekļi. Ja Jūsu bērnam ir noteikti piesardzības pasākumi, tas nozīmē, ka viņam vai viņai ir kāda akūta infekcija vai rezistents mikroorganisms. Piesardzības pasākumi ir jāievēro gan Jums, gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem, lai novērstu infekcijas, rezistento mikroorganismu tālāko izplatību citiem pacientiem, darbiniekiem!
Piesardzības pasākumi tiek definēti atkarībā no tā, kāda veida infekcija ir jūsu bērnam:
- ja jūsu bērnam noteikta kontakta infekcijas izolācija, ir jāsaprot, ka mikroorganisms atrodas visur - gan uz telpas priekšmetiem, gan uz jūsu un jūsu bērna ādas un drēbēm. Jūsu bērns izdala mikroorganismu vidē, tāpēc ir jāievēro izolācijas režīms, kad bērnam bez īpašas vajadzības (procedūras, manipulācijas u.c.) palātu pamest nav atļauts, kamēr ārsējošais ārsts nav noteicis citādi. Arī personai, kas kopā ar pacientu atrodas 24h režīmā, palāta būtu jāpamet pēc iespējas retāk, jo kā minēts iepriekš - pat, ja pavadošajai personai nav simptomu, mikroorganisms var atrasties arī uz jūsu ādas, drēbēm. Kad pārvietojaties pa slimnīcu, jācenšas maksimāli izvairīties no pieskaršanās koplietošanas priekšmetiem, virsmām; pārvietojoties pa slimnīcu, jūs pavadīs māsu palīgs, kurš atvērs durvis, lai mazinātu ierosinātāju nonākšanu uz koplietošanas priekšmetiem. Atrodoties palātā, individuālos aizsardzības līdzekļus nav nepieciešams lietot, taču aicinām ievērot higiēnas prasības attiecībā uz gultasveļas, drēbju u.c. maiņu un mazgāšanu, atbilstoši iepriekš aprakstītajam - ideālā variantā drēbes, gultasveļu u.c. mainiet biežāk, lai telpā mazinātu mikroorganisma daudzumu. Atgādinām personīgās mantas novietot tam paredzētajās vietās (piemēram, drēbes - skapī, produktus - ledusskapī u.tml.), bet palodzi, grīdu un krēslu atstāt brīvu, lai būtu iespējama to tīrīšana/dezinfekcija.
- ja jūsu bērnam noteikta gaisa-pilienu infekcijas izolācija, ir jāsaprot, ka mikroorganisms atrodas pamatā bērna elpceļos, un vidē nonāk caur lieliem elpceļu sekrēta pilieniem, bērnam šķaudot vai klepojot un nolaižas gan uz telpas priekšmetiem, gan uz jūsu un jūsu bērna ādas un drēbēm. Palātās ir iebūvētas aktīvā gaisa apmaiņas iekārtas, kas apmaina visu gaisu aptuveni 15-20 min laikā, mazinot mikroorganisma koncentrāciju, taču tik un tā jāievēro citi piesardzības pasākumi, lai neinficētu citus. Jūsu bērns izdala mikroorganismu vidē, tāpēc ir jāievēro izolācijas režīms, kad bērnam bez īpašas vajadzības (procedūras, manipulācijas u.c.) palātu pamest nav atļauts, kamēr ārsējošais ārsts nav noteicis citādi. Arī personai, kas kopā ar pacientu atrodas 24h režīmā, palāta būtu jāpamet pēc iespējas retāk, jo kā minēts iepriekš - pat, ja pavadošajai personai nav simptomu, mikroorganisms var atrasties arī uz jūsu ādas, drēbēm. Tāpat ciešā kontakta dēļ ar bērnu, jūs jau varētu būt inficēts un bez simptomiem izdalīt mikroorganismu vidē. Kad pārvietojaties pa slimnīcu, jācenšas maksimāli izvairīties no pieskaršanās koplietošanas priekšmetiem, virsmām; pārvietojoties pa slimnīcu, jūs pavadīs māsu palīgs, kurš atvērs durvis, lai mazinātu ierosinātāju nonākšanu uz koplietošanas priekšmetiem. Tāpat cenšaties ievērot drošu distanci (vismaz 1,5 m) no citiem slimnīcas apmeklētājiem, pacientiem un viņu pavadošajām personām, lai neinficētu apkārtējos. Atrodoties palātā, individuālos aizsardzības līdzekļus nav nepieciešams lietot, taču aicinām ievērot higiēnas prasības attiecībā uz gultasveļas, drēbju u.c. maiņu un mazgāšanu, atbilstoši iepriekš aprakstītajam; ideālā variantā drēbes, gultasveļu u.c. mainiet biežāk, lai telpā mazinātu mikroorganisma daudzumu. Atgādinām personīgās mantas novietot tam paredzētajās vietās (piemēram, drēbes - skapī, produktus - ledusskapī u.tml.), bet palodzi, grīdu un krēslu atstāt brīvu, lai būtu iespējama to tīrīšana/dezinfekcija.
- ja jūsu bērnam noteikta aerogēna infekcijas izolācija, ir jāsaprot, ka mikroorganisms atrodas pamatā bērna elpceļos, un, bērnam elpojot (arī šķaudot un klepojot) vidē nonāk mazi elpceļu sekrēta pilieni, kas ilgstoši paliek gaisā, bet var arī nolaisties gan uz telpas priekšmetiem, gan uz jūsu un jūsu bērna ādas un drēbēm. Palātās ir iebūvētas aktīvā gaisa apmaiņas iekārtas, kas apmaina visu gaisu aptuveni 15-20 min laikā, mazinot mikroorganisma koncentrāciju, taču tik un tā jāievēro citi piesardzības pasākumi, lai neinficētu citus. Jūsu bērns izdala mikroorganismu vidē, tāpēc ir jāievēro izolācijas režīms, kad bērnam bez īpašas vajadzības (procedūras, manipulācijas u.c.) palātu pamest nav atļauts, kamēr ārsējošais ārsts nav noteicis citādi. Arī personai, kas kopā ar pacientu atrodas 24h režīmā, palāta būtu jāpamet pēc iespējas retāk, jo kā minēts iepriekš - pat, ja pavadošajai personai nav simptomu, mikroorganisms var atrasties arī uz jūsu ādas, drēbēm. Tāpat ciešā kontakta dēļ ar bērnu, jūs jau varētu būt inficēts un bez simptomiem izdalīt mikroorganismu vidē. Kad pārvietojaties pa slimnīcu, jācenšas maksimāli izvairīties no pieskaršanās koplietošanas priekšmetiem, virsmām; pārvietojoties pa slimnīcu, jūs pavadīs māsu palīgs, kurš atvērs durvis, lai mazinātu ierosinātāju nonākšanu uz koplietošanas priekšmetiem. Tāpat cenšaties ievērot drošu distanci (vismaz 1,5m) no citiem slimnīcas apmeklētājiem, pacientiem un viņu pavadošajām personām, lai neinficētu apkārtējos. Atrodoties palātā, individuālos aizsardzības līdzekļus nav nepieciešams lietot, taču aicinām ievērot higiēnas prasības attiecībā uz gultasveļas, drēbju u.c. maiņu un mazgāšanu, atbilstoši iepriekš aprakstītajam; ideālā variantā drēbes, gultasveļu u.c. mainiet biežāk, lai telpā mazinātu mikroorganisma daudzumu. Atgādinām personīgās mantas novietot tam paredzētajās vietās (piemēram, drēbes - skapī, produktus - ledusskapī u.tml.), bet palodzi, grīdu un krēslu atstāt brīvu, lai būtu iespējama to tīrīšana/dezinfekcija.
Ja ir kādas neskaidrības par to, kāda rīcība ir vai nav pieļaujama izolācijas laikā, jautājiet savam ārstējošajam ārstam vai māsai.