Bērnu slimnīcas neiroķirurgi izmanto jaunākās iespējas. Daļa bērna galvaskausa aizstāta ar 3D izdrukātu mākslīgo kaulu

Bērnu slimnīcā pirmo reizi veikta operācija, kurā pusaudzim pēc smagas galvas traumas galvaskausa daļa aizstāta ar precīzi pēc izmēra, formas un izliekuma 3D tehnoloģijā izdrukātu mākslīgo kaulu. Tas ļāvis ievērojami saīsināt operācijas laiku, mazinot dažādus riskus, kā arī turpmāk uzlabos bērna dzīves kvalitāti.

Izveidots: 1.08.2024.
Atjaunots: 1.08.2024.

Iespēja aizvietot samērā lielu gabalu no galvaskausa nopietni bojātā kaula ar īpaši precīzā 3D tehnoloģijā izdrukātu mākslīgā kaula daļu Bērnu slimnīcas neiroķirurgiem radās, sadarbojoties ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīniku. Galvaskausa daļa izgatavota, izmantojot pacienta datortomogrāfijas 3D izmeklējumu, kas veikts Bērnu slimnīcā.

“Ja bērnam pēc smagas traumas kādā vietā galvaskausa bojājums ir tik nozīmīgs, ka nākas izņemt gabalu un vēlāk to aizvietot ar mākslīgu kaulu, līdz šim operācijas bija garas un nogurdinošas. Tukšo vietu galvaskausā mūsu neiroķirurgi aizvietoja ar mākslīgo kaulu, kuru operācijas laikā izgatavoja paši savām rokām. Kaula izgatavošana un “pielaikošana” noteica operācijas garumu, turklāt ar rokām gatavotais fragments precīzi neatkārtoja iepriekš izņemtās galvaskausa daļas izliekumu. Šoreiz lūdzām kolēģiem no RSU Stomatoloģijas institūta pirmās operācijas laikā mūsu pacientam izņemto sašķaidīto kaula daļu izdrukāt 3D tehnoloģijā. Ieguvām precīzu izņemtā kaula fragmenta kopiju, kuru otrās operācijas laikā tikai ievietojām tukšajā vietā,” skaidro Dāvis Ozoliņš, Bērnu slimnīcas Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs.

Kopš 3D drukāšanas tehnoloģiju izmantošanas iespēju straujas attīstības arī veselības aprūpes sektorā šādas operācijas jau tiek veiktas vairākās valstīs. Latvijā šīs tehnoloģijas izmantošana medicīnā paplašinās, jo tiek īstenots Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” finansētais projekts “Baltijas Biomateriālu ekselences centrs – BBCE”, kurā piedalās arī RSU Stomatoloģijas institūts un Rīgas Stradiņa universitāte.

”Pateicoties projektam, pirmo reizi arī bērnu neiroķirurģijā varējām izmantot jaunās 3D drukāšanas tehnoloģijas, kuru iespējas aktīvi pētām. Starp RSU Stomatoloģijas institūtu un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu vairāku gadu garumā ir izveidojusies stabila sadarbība sarežģītu klīnisku gadījumu ārstēšanā. Arī šoreiz, uzzinot par vajadzību, radām iespēju palīdzēt pusaudzim labākajā veidā,” stāsta Ģirts Šalms, RSU Stomatoloģijas institūta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnikas virsārsts.

Kaut arī 3D tehnoloģijā drukātā galvaskausa daļas sagatavošana un sterilizēšana prasa noteiktu laiku, tas neietekmēja operācijas plānošanu. Lai veiktu līdzīgas operācijās, parasti tāpat ir jāgaida, kamēr mazinās tūska smadzeņu sasistajā daļā. Tā bija arī šajā gadījumā. Tāpēc tas, ka drukāšanas iekārta neatrodas operāciju zālē, nerada problēmas. Pēc izgatavošanas mākslīgā kaula fragments tiek sterilizēts un uzglabāts īpašos apstākļos.

“Dažos gadījumos pēc galvas traumu gūšanas var izmantot lauzto galvaskausa kaula fragmentu, to pirmās operācijas laikā izņemot un sasaldējot glabāšanai teju mīnus 100 grādu temperatūrā līdz laikam, kamēr bērnu varam operēt atkārtoti. Gadījumiem, kad kauls ir tā sašķaidīts, ka nākas to aizvietot, mēs vēlamies izveidot regulāru sadarbību ar RSU Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīniku, lai, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, šīs operācijas turpmāk būtu pacientam drošākas, saudzējošākas un īsākas. Gada laikā aptuveni diviem līdz trim Bērnu slimnīcas pacientiem būtu nepieciešama galvaskausa daļas aizvietošana ar mākslīgo materiālu, kas izdrukāts 3D tehnoloģijā,” atzīst Dāvis Ozoliņš.

Galvaskauss

Galvaskauss
Galvaskauss
Galvaskauss
Galvaskauss
Galvaskauss

no 5