Vide, kas palīdz veseļoties

Pirms aptuveni desmit gadiem sāka izkristalizēties vīzija, kāda varētu izskatīties Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas jaunā ēka. Ārstu izsapņotais projekts beidzot realizēts – nepilnu divu gadu laikā uzbūvēta mūsdienīga, pacientiem draudzīga ēka, kurā jau darbojas Ambulatorais veselības centrs un Neatliekamās medicīnas centrs. Apmeklētāju un darbinieku labsajūtu turpmāk veicinās pārdomāta un epidemioloģiski droša vide, kas mazinās mazo pacientu satraukumu un bailes no veselības iestādēm.

Eiropas komisijas pārstāvniecība Latvijā iekļāva stāstu par jauno ēku savā kampaņā.

Attēls
AF logo
Izveidots: 27.11.2024.
Atjaunots: 28.11.2024.

Projekta kopējais finansējums ir vairāk nekā 28 miljoni eiro. Ēka uzbūvēta, pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda (10 319 800 eiro) un Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda (16 000 000 eiro) finansiālam atbalstam. Tāpat no ES Atveseļošanas fonda piešķirts finansējums ēkas aprīkošanai 2,1 miljona eiro apmērā. Aprīkojumu jaunajai ēkai palīdzējis iegādāties arī ziedotāju atbalsts. Jaunā ēka ar kopējo platību teju 8000 m2 ir lielākā jaunā ēka, kura uzbūvēta Bērnu slimnīcā šajā gadsimtā, un tā atspoguļo ārstu pārliecību, ka medicīniskajā aprūpē būtiska ir ne tikai tās kvalitāte, bet arī vide, kas arī spēj dziedināt.

“Es domāju, ka ar šo ēku un ar šo vidi mēs mainīsim sabiedrības uztveri par to, kādai ir jābūt veselības aprūpei Latvijā – ka ne tikai ar ārstu, bet arī ar vidi sākas ārstniecības process."Irina Ošeniece, Ambulatorā veselības centra vadītāja

Beidzot viss vienuviet. Ambulatorais veselības centrs

Attēls
AVC

Bērnu slimnīcas Ambulatorais centrs līdz šim bija izkaisīts pa vairākām dažādām ēkām un reģistratūrām, kas ievērojami apgrūtināja ne tikai pacientu un viņu vecāku, bet arī slimnīcas darbinieku ikdienu. Šī projekta realizācija ļāvusi atrisināt iepriekš minētās problēmas. Ambulatorajā veselības centrā izveidota vienota reģistratūra, 84 telpas vizītēm, procedūrām un izmeklējumiem, mūsdienīga konsīliju telpa ārstiem, kā arī rotaļu un atpūtas zonas pacientiem. Arī neatliekamās palīdzības pakalpojumi turpmāk būs pieejami vienuviet nevis divos dažādos korpusos – Neatliekamās medicīnas centrā izveidotas plašas, epidemioloģiski drošas telpas, atsevišķa ieeja un divas reģistratūras, kas ļaus efektīvāk nodalīt pacientu plūsmu. Abu centru ieejas rotā skulptūras – oranžais briedis un zilā dzērve, kas simbolizē drosmi un izturību.

Neatliekamās medicīnas centrs

Attēls
NMC ēka

Neatliekamās medicīnas centra ieeja, pie kuras pacientus sagaida zilā dzērve.

 

Neatliekamās medicīnas centrā ir izveidotas arī divas plašas, bagātīgi aprīkotas intensīvās terapijas palātas, un ārstniecības iestāde spēs epidemioloģiski droši uzņemt arī bīstamo infekciju pacientus, jo viņiem izveidotas atsevišķas palātas. Neatliekamās medicīnas centra vadītājs Marks Ronis īpaši izceļ centrālās monitorēšanas iespējas, kas ārstiem ļaus visus procesus palātās vērot attālināti un redzēt, vai pacientam konkrētajā brīdī nepieciešams, lai viņu atkārtoti apskatītu ārsts vai māsa. Lai ietu līdzi laikam, radītas specializētas palātas pacientiem ar psihiskiem traucējumiem un bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.

“Līdz ar jauno ēku mums ir pavērusies fantastiska iespēja arī izveidot jaunu struktūrvienību – akūto ambulatoro centru, kur tiek piedāvātas pediatra konsultācijas situācijās, kad nav nepieciešams piesaistīt neatliekamās palīdzības ārstus," stāsta Marks Ronis, Neatliekamās medicīnas centra vadītājs

Jaunas redzes un dzirdes pārbaudes iekārtas

Atveseļošanas fonda finansējums sniedza iespēju nomainīt ļoti daudz iekārtu, kas bija morāli novecojušas, kā arī iegādāties daudz modernākas un jaunākas tehnoloģijas. Piemēram, Bērnu slimnīcas Ausu, kakla un deguna slimību klīnikā līdz šim nebija iespēju bērniem līdz septiņu gadu vecumam pārbaudīt dzirdi, jo nebija audiometrijas kabīņu un to sniegtajām iespējām atbilstošu dzirdes pārbaudes iekārtu. Mazos pacientus ar aizdomām par dzirdes problēmām nācās sūtīt uz Latvijas Bērnu Dzirdes centru, kur lielā pacientu pieplūduma dēļ rindā jāgaida četri līdz pieci mēneši. Turpmāk izmeklējums būs pieejams Ambulatorajā veselības centrā.

Arī vide palīdz veseļoties

Veidojot ēkas konceptu, mērķis bija radīt vidi, kas mazinātu stresu – lai mazajiem pacientiem nav sajūta, ka viņi nonākuši ārstniecības iestādē, kur gaidāmas kādas ne visai patīkamas procedūras. Tas panākts, plašajos gaiteņos un vidē integrējot spēļu un stāstu pasauli – rotaļu zonas, sienu zīmējumus un aprakstus par oranžo briedi un zilo dzērvi, interaktīvas spēles, pielāgotas mēbeles utt. Bērnu slimnīca ir Latvijā vienīgā bērnu veselības aprūpes iestāde, kas sniedz specializētus visa veida augstākā līmeņa pakalpojumus, un ārstiem bija svarīgi, lai jaunās ēkas plānojums ne tikai atvieglotu darbinieku ikdienu un pacientu nokļūšanu līdz speciālistam, bet vienlaikus arī uzmundrinātu un iedrošinātu pacientus. "Neatliekamā medicīniskā palīdzība nozīmē, ka kaut kas ir noticis pēkšņi, nejauši, tas ir satraucošs etaps. Mēs vēlamies uzburt jaunu stāstu – gribam palielināt pacientu komfortu ar individualizētajām palātām, ar jaunajām telpām, ar grafisko dizainu un apgaismojumu, ar brieža un dzērves skulptūrām, ar īpaši pielāgotu un mūsdienīgu vidi," uzsver Ronis.

“Mums bija ļoti svarīgi ārējo vidi radīt tādu, lai bērns aizmirstu par to, kāpēc mamma vai tētis viņu vispār šeit ir atveduši," atzīst Irina Ošeniece, Ambulatorā veselības centra vadītāja