Kā sagatavoties konsultācijai pie alergologa vai pneimonologa
Noderīga informācija vecākiem kā labāk sagatavoties attālinātai konsultācijai pie alergologa (alerģiju speciālists) vai pneimonologa (plaušu speciālists)
Noderīga informācija vecākiem kā labāk sagatavoties attālinātai konsultācijai pie alergologa (alerģiju speciālists) vai pneimonologa (plaušu speciālists)
Izveidots: 18.12.2023.
Atjaunots: 18.12.2023.
- Lai ārsts par bērnu zinātu pēc iespējas vairāk, sagatavojiet visus izrakstus (gan no stacionāriem, gan no ambulatorām izmeklēšanām), kas saņemti slimnīcās un pie dažādiem speciālistiem.
- Saistībā ar iespējamo pārtikas alerģiju vecākiem tiks jautāts arī par bērna vēdera izeju, kā arī, vai bijusi vemšana un/vai caureja, kad tā sākusies un beigusies.
- Ja vecākiem radušās aizdomas, ka bērnam ir kāda pārtikas alerģija vai atopiskais dermatīts, noteikti jāievieš pārtikas dienasgrāmata, kas būs jāparāda arī video konsultācijā. Tajā jāpiefiksē, kādus pārtikas produktus lieto bērns (arī māte, ja mazulis tiek barots ar krūti), un vai tie izsauc simptomus (kādus; vai ir ādas problēmas, u.c.).
- Pirms došanās pie ārsta, laikus jāsagatavo un jāņem līdzi visa iespējamā informācija par veselības stāvokli, lietotajiem medikamentiem, tuvinieku veselības stāvokli, sekojot norādījumiem.
- Ja tiek veikta spirometrija, dienu pirms vizītes nevajadzētu lietot ventolīnu jeb salbutamolu (vismaz 6 stundas pirms vizītes) un kombinētos medikamentus (Seretide vai Symbicort) – 24 stundas pirms vizītes, ja to ļauj pacienta veselības stāvoklis.
- Ja tiek veikts ādas alerģijas tests, vismaz 5 dienas pirms vizītes ir jāpārtrauc antihistamīno līdzekļu (Aerius, Claritine, Zyrtec, Tavegyl, Suprastin u.c.) lietošana, ja to ļauj pacienta veselības stāvoklis. Ja to nav iespējams izdarīt, alerģiju pārbaudei tiks noteikti specifiskie IgE asins analīzēs.
Piemērs:
Attēls
Lai ārstam palīdzētu ātrāk noteikt diagnozi un nepieciešamo terapiju, ļoti vēlams apkopot informāciju par:
- medikamentiem, ko lieto bērns (to nosaukums);
- laiku, kad sācies klepus;
- kāds un cik biežs ir klepus, vai to izraisa kādas noteiktas darbības;
- vai bez klepus ir arī citi simptomi;
- laiku, kad parādījušies dažādi simptomi - kādi un cik bieži tie bijuši? Varbūt tos izraisa īpaši apstākļi, piemēram, skriešana?
- vai ģimenes locekļiem pašlaik un vispār jebkad ir bijušas alerģijas, kādas?
- slimībām, kas bijušas ģimenes locekļiem;
- slimībām, ar kurām bērns slimo pašlaik un iepriekš;
- bērna svara dinamiku, proti, kāds bijis svars, kad bērns tikko piedzimis, kā tas ir mainījies.
Ja Jūsu bērnam ir bronhiālā astma , lūdzu aizpildiet sekojošus testus:
ACT https://www.asthmacontroltest.com/lv-lv/quiz/adult-quiz/
ACT - C https://www.asthmacontroltest.com/lv-lv/quiz/introduction/
Rakstiet klepus dienasgrāmatu!
Attēls