Pilotprojekts “Inovatīvu un mūsdienīgu asinsvadu pieeju pilotēšana BKUS”
2024. gada 25. septembrī starp Nacionālo veselības dienestu un VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” tika noslēgts līgums Nr. NVD-9/89-2024 par pilotprojekta “Inovatīvu un mūsdienīgu asinsvadu pieeju pilotēšana BKUS” īstenošanu.
2024. gada 25. septembrī starp Nacionālo veselības dienestu un VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” tika noslēgts līgums Nr. NVD-9/89-2024 par pilotprojekta “Inovatīvu un mūsdienīgu asinsvadu pieeju pilotēšana BKUS” īstenošanu.
Pilotprojekts tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda plāna darbības virziena “Veselība” projektā “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”.
Pilotprojekta mērķis: Ieviest praksē Bērnu slimnīcas pacientiem inovatīvas asinsvadu ierīces un aprūpes pieeju, kura sekmētu terapijas nepārtrauktību, mazinātu komplikāciju riskus, uzlabotu pacientu pieredzi un saglabātu asinsvadu kvalitāti turpmākām terapijām.
Pilotprojekta uzdevumi:
- Asinsvadu komanda. Balstoties uz pasaulē esošo labo praksi, izveidot un apmācīt asinsvadu komandu – ekspertus, kuri būtu atbalsts slimnīcas pacientiem un darbiniekiem visos ar asinsvadu ierīču izvēli, ievietošanu un aprūpi saistītajos jautājumos. Komandas eksperti ir apmācīti perifēro un centrālo vēnu katetrizācijai ultrasonogrāfijas kontrolē, izmantojot midline, PICC un centrālos venozos katetrus. Asinsvadu komanda būs “vienas pieturas stacija”, ar vienu kontaktpersonu, kas ļaus jebkuram slimnīcas pacientam iespējami īsā laikā organizēt optimālu asinsvadu pieeju.
- Asinsvadu manipulāciju uzskaites modeļa izveide slimnīcas informācijas sistēmā (SIS). SIS tiks fiksēti dati par asinsvadu ierīcēm un ar tām saistītajām manipulācijām – ievietošanas gaitu, kalpošanas ilgumu un sarežģījumiem. Balstoties uz SIS izstrādāto moduli, būs iespēja iegūt izmērāmus un dinamikā vērtējamus datus, izstrādāt starptautiski salīdzināmus kvalitātes rādītājus.
- Vadlīnijas. Izveidot asinsvadu pieejas “ceļvedi” – kas ļaus izvēlēties optimālo asinsvadu ierīci, metodi un atsāpināšanu konkrētajam pacientam, terapijai un asinsvadu stāvoklim. Izstrādāt metodi, kā agrīni atpazīt pacientus ar apgrūtinātu perifēro un/vai centrālo asinsvadu pieeju. Izstrādātas aprūpes vadlīnijas, kas uzlabotu katetru kalpošanas laiku un samazinātu komplikāciju risku. Izveidot algoritmu pacientu atsāpināšanai, lai mazinātu nepatīkamu un traumējošu pieredzi visu vecumu bērniem un pusaudžiem.
- Apmācību veikšana un zināšanu pārnese. Apmācīt personālu, kas aprūpē pacientus ar asinsvadu ierīcēm. Agrīni atpazīt iespējamās komplikācijas un mazināt riskus, kas saistāmi ar asinsvadu ierīcēm, kas ir īpaši būtiski hroniskiem, paliatīviem, onkoloģijas un citiem pacientiem. Izveidot algoritmu, kas palīdz atpazīt pacientus ar apgrūtinātu perifēro asinsvadu pieeju, izstrādāt plānu, lai šādos gadījumos jau sākotnēji asinsvadu nodrošinājumā piesaistītu ekspertu. Veikt apmācības un nodrošināt zināšanu pārnesi, sekmējot pacientu ar asinsvadu ierīcēm aprūpi visā Latvijā.
- Informatīvi materiāli. Izveidot digitālus, brīvi pieejamus materiālus pacientiem, to aprūpētājiem un citiem speciālistiem, tai skaitā video formātā.
Pilotprojekta galvenās mērķa grupas:
- Bērnu slimnīcas pacienti, kuriem ir grūti ievietot asinsvadu ierīci asinsvadu anatomijas dēļ un/vai kuriem nepieciešama ilglaicīga terapija (ilgāk nekā 72 h) un/vai nepieciešama atsāpināšana vai anestēzija asinsvadu ierīces ievietošanas procedūrai.
- Ārsti un māsas, kuriem ārstniecības procesā būs iespēja piesaistīt asinsvadu ierīču ievietošanā un aprūpē kompetentus kolēģus, nodrošināts atbalsts izvēles iespējās, lēmumu pieņemšanā un sarežģījumu gadījumā.
- Pacienta aprūpes personas, kurām tiek sniegtas zināšanas par katetru aprūpi un ievietošanu, riskiem, iespējām turpināt terapiju ambulatori vai mājās.
Pilotprojekta rezultāti:
- Uzlabota pacienta pieredze (mazāks dūrienu, manipulāciju skaits, komforts manipulācijas laikā), samazināts infekciju risks, novērsti neplānoti terapijas pārrāvumi, saglabāta iespēja izveidot asinsvadu pieejas ilgtermiņā. Tiek ieviesta vienota asinsvadu ierīču aprūpes un ievietošanas prakse pediatrijas pacientiem.
- Izveidota asinsvadu komanda, kura veic sarežģītu asinsvadu ierīču ievietošanu un aprūpi, kā arī ir atbalsts slimnīcas darbiniekiem asinsvadu ierīču izvēlē un uzturēšanā.
- Infekciju risks. Mazināts infekciju risks, tiek sasniegti pasaules labās aprūpes prakses indikatori (KPI), kas ir mazāk par 7 infekcijām uz 1000 katetru dienām.
- Vadlīnijas. Veselības aprūpes profesionāļiem tiek nodrošinātas praktiski pielietojamas un pārskatāmas asinsvadu aprūpes principu vadlīnijas, izstrādāta metodoloģija apgrūtinātu asinsvadu pieejas pacientu atpazīšanā un rīcības algoritms, izstrādāti kritēriji komplikāciju atpazīšanai un rīcības algoritms.
- Zināšanu un prakses pārnese uz citām ārstniecības iestādēm, kur tiek nodrošināta pediatrijas pacientu aprūpe. Tiek pilnveidota aprūpes un ārstniecības personu izpratne par ar asinsvadu ierīcēm saistītiem riskiem, to novēršanas iespējām. Uzlabojas reģionālā pakalpojumu pieejamība, iespējas pediatrijas pacientiem nodrošināt vienotus asinsvadu ierīču aprūpes principus. Pacientiem ar ilgstošas lietošanas asinsvadu ierīcēm ir iespējas turpināt terapiju reģionos vai mājās.
- Finansiāli ieguvumi. Ilgtermiņā samazinās izmaksas par vienreizlietojamām medicīnas precēm vienam pacientam, manipulāciju skaits, izmaksas par infekciju ārstēšanu komplikāciju gadījumos.
- Digitalizācija. SIS Asinsvadu ierīču uzskaites moduļa un kvalitātes kritēriju iespējama integrācija citu veselības aprūpes iestāžu informācijas sistēmās.
- Apmācības. Izmantojot apmācību programmu, materiālus, darba organizācijas principus, asinsvadu algoritmus u.c. materiālus, iespējams veidot asinsvadu speciālistu komandu, ieviest praksē pagarinātas lietošanas katetrus arī citās ārstniecības iestādēs. Pieaug ārstniecības personāla izpratne par asinsvadu ierīču pielietojumu un USG kontrolē ievietotu ierīču skaits.
- Starptautiska sadarbība. Iesaiste starptautiskos pētījumos, ārstu un māsu kompetenču pilnveide. Sadarbība, pieredzes un datu apmaiņa ar starptautiskām organizācijām un jomas speciālistiem pasaulē, arvien jaunu un pacientiem draudzīgu risinājumu iedzīvināšana praksē. Adaptējami kvalitātes kritēriji, kurus būs iespēja turpmāk salīdzināt starptautiski.
- Pētījums. Izstrādāts pētījums un zinātniska publikācija par Latvijā uzsāktu inovatīvu asinsvadu pieeju pielietojumu pediatrijā, ieguvumiem un iespējām turpmākai attīstībai.
Pilotprojekta īstenošanas laiks ir 18 mēneši no Līguma parakstīšanas dienas, bet ne vēlāk kā līdz 2026. gada 31. martam. Pilotprojekta īstenošanai paredzētās kopējās attiecināmās izmaksas nepārsniedz 586 381 EUR.
Projektu “Inovatīvu un mūsdienīgu asinsvadu pieeju pilotēšana BKUS” finansē no Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda un valsts budžeta līdzekļiem.