Projekts Nr. 4.1.1.2.i.0/1/22/I/CFLA/006 VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” integrētās veselības aprūpes sistēmas attīstība

Atveseļošanas fonda investīciju projekts VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” integrētās veselības aprūpes sistēmas attīstība Nr. 4.1.1.2.i.0/1/22/I/CFLA/006
Investīciju projekta mērķis:
Stiprināt VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas infrastruktūru, nodrošinot visaptverošu, ilgtspējīgu un integrētu veselības pakalpojumu sniegšanu, lai mazinātu infekciju slimību izplatību un veicinātu epidemioloģisko prasību ievērošanu.
Projekta mērķi:
1) Izveidot tādu integrēto veselības aprūpes sistēmu, kas atbalsta ārstniecības iestādes primāros, sekundāros, ambulatoros un stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus. Projekta rezultātā infrastruktūrā, kas tiks izveidota, tiks sniegti valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi un programmas, saskaņā ar normatīvo regulējumu veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas jomā.
2) Izveidot Neatliekamās palīdzības centru (NMC). Veikt Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas (NMPON) paplašināšanu, kas uzlabotu kvalitatīvu, izmaksu efektīvu un bērniem draudzīgu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību apvienojot šobrīd divās daļās sadalīto NMPON izvietojumu 20. un 21.korpusos, kā rezultātā ir papildus personāla noslodze, lēnāka informācijas apmaiņa un pacientu pārraudzība.
3) Paplašināt NMC pakalpojumu sniegšanai paredzētās ārstniecības un aprūpes telpas, nodrošinot koncentrētāku pakalpojuma sniegšanu, īsāku pacienta ceļu un efektīvāku personāla darbību.
4) Nodrošināt pacientu plūsmas šķirošanu, nodalot akūtos pacientus pa aprūpes profiliem, nodalot potenciālus infekciju pacientus no pārējiem, kā arī saīsinot gaidīšanas laiku medicīniskās aprūpes saņemšanai.
5) Nodrošināt epidemioloģiskām prasībām piemērotu NMPON telpu plānojumu, izbūvēt 31 vienvietīgas pacientu palātas, tādējādi nodrošinot privātumu un pacientu drošības prasību izpildi, veicinot ērtus un nomierinošus apstākļus pacientiem un to pavadošai personai.
6) NMPON izvietot savienotā korpusā ar pieeju izmeklējumiem, akūtiem ambulatoriem medicīniskās aprūpes pakalpojumiem, piekļuvei stacionāra nodaļām, kā arī tiešai sasaistei ar operāciju bloku un intensīvās terapijas palātām 74. korpusā.
7) Nodrošināt NMPON un AVA (Ambulatorās veselības aprūpes, vēlāk pārsauktā Ambulatorās vecelības centra) personālam ērtas un piemērotas ģērbtuves, atpūtas un darba telpas efektīvai un ergonomiskai darba vides nodrošināšanai.
8) Sniegt ambulatoros pakalpojumus vienuviet, apvienojot vairākās ēkās esošas reģistratūras un ārstniecības telpas vienā ēkā, turklāt savienojot ar centrālo izmeklējumu ēku (Daudzfunkcionālais korpuss), kā arī stacionāra pakalpojumu ēkām.
9) Apvienot vienā ēkā ambulatoro pakalpojumu sniegšanu pie dažādiem speciālistiem, līdz ar to samazinot laiku, kas pacientam nepieciešams, nonākšanai pie speciālistiem un starp izmeklējumu kabinetiem.
10) Nodrošinot ērtu savienojumu ar Daudzfunkcionālo korpusu, kurā tiek veiktas operācijas un izmeklējumi, izmantojot ambulatorā centra ārstniecības aprīkojumā esošās medicīniskās iekārtās un paredzot ērtu un drošu iekārtu pārvietošanu uz blakus korpusu.
11) Apvienot R1, R2, R3 un R5 reģistratūru funkcijas, kurās šobrīd tiek veikta ambulatoro pacientu reģistrācija, panākot optimālu darbinieku noslodzi, plānošanu, savstarpēju aizvietošanu, veicinātu darbinieku labbūtību.
12) Nodrošināt epidemioloģiskajām prasībām atbilstošas drošas un plašas telpas, lai plānotu atbilstošas pacientu plūsmas, distancēšanos uzgaidāmajās zonās, nesamazinot pacientu skaitu.
13) Sekojot jaunākajām tendencēm pasaules veselības aprūpē par vides ietekmi uz pacienta labbūtību un atveseļošanos, izveidot ēkas interjeru pacientam draudzīgu, nomierinošu, ar aizraujošu atmosfēru, un atbilstošu epidemioloģiskām prasībām.
14) Izveidot infekcijas profila pacientu pārvadāšanai drošu pārvietošanas ceļu, kas savienotu Infekciju nodaļu ar Slimnīcas daudzfunkcionālo korpusu, paredzot Infekciju nodaļas un daudzfunkcionālā korpusa ieejas mezglu pārbūvi un pielāgošanu pacientu pārvadāšanai, kā arī paredzot Infekcijas nodaļas jumta cokola remonta darbus.
15) Veikt Slimnīcas galvenās ieejas zonas atjaunošanu un telpu pielāgošanu, paredzot to pielāgošanu pacientu, darbinieku, piegādātāju un citu personu pārdomātai un saprotamai navigācijai uz stacionāru, nodaļām, izmeklējumiem, uzgaidāmās zonas pirms slimnīcas apmeklējuma, pacientu izrakstīšanas uzgaidāmo zonu, atpūtas zonu un pacientu un darbinieku ēdināšanas zonu, slimnīcas vēstures zonu, pēc NMPON pārcelšanās uz jaunizbūvētajām NMPON telpām 21. korpusā.
16) Veikt Slimnīcas galvenā komunikāciju kanāla rekonstrukciju, pārbūvējot esošo kanālu, palielinot tajā esošā siltummezgla kapacitāti un komunikāciju saslēgumu jaudu, kā arī stiprinot kanāla sienas.
17) Veikt Stacionāra aprūpes nodaļas 7. stāva ( šobrīd 5 nodaļa - neiroloģijas, neroķirurģijas un nefroloģijas profils) pārbūves darbus, pielāgojot nodaļas telpas epidemioloģiskajām prasībām, mūsdienīgam un uz pacientu centrētas aprūpes vajadzībām, kur tiks veikts nodaļas kosmētiskais un pārbūves darbu process, paredzot 25 palātu izveidošanu, ar sekojiešiem profiliem: 5 ģimeņu palātas, 2 infekciju profila palātas, 22 intensīvās terapijas uzraudzības palātas, 16 vienvietīgas palātas.
18) Projekta rezultātā tiktu uzlabota slimnīcas infrastruktūra (Ambulatorais veselības centra un Neatliekamās medicīniskās palīdzības un Observācijas nodaļas ēka, Infekciju nodaļu ar daudzfunkcionālo slimnīcas korpusu savienojošā ceļa izveide ar ieejas zonu pārbūvi, Slimnīcas ieejas zonas atjaunošana, pielāgojot to pacientu un darbinieku plūsmas organizēšanas vajadzībām, Slimnīcas galvenais komunikāciju kanāls, Stacionāra aprūpes nodaļas 7. stāva (šobrīd 5 nodaļa - neiroloģijas, neroķirurģijas un nefroloģijas profils) pārbūve). Tiks stiprināta bērnu veselības nozares noturība un pakalpojumu pieejamība kopumā, nodrošinot pacientu drošību un veicinot Slimnīcas funkciju īstenošanas kapacitāti. Izvēlētie risinājumi atbilst epidemioloģiskajām prasībām, veikta pasaules prakses pieredzes izpēte, risinājumi balstīti uz rekomendāciju kopumu vislabākajai veselības ārstniecības un aprūpes pakalpojumu sniegšanai.
Projekta mērķis tiks sasniegts:
1) Pabeidzot ēkas aprīkojumu un apdares darbus NMPON telpās, kurās ir:
- triāžas telpa ar iespēju šķirot pacientus pa plūsmām, 2 tiešās pieejamības pediatra kabineti ar procedūru telpu, 3 tiešās pieejamības ķirurgu kabineti ar procedūru telpām un savienojumu ar izmeklējumu telpām esošajā 74.korpusā, 32 vienvietīgas palātas funkcionāli piemērotas konkrētai pacientu grupai, tiešais savienojums ar operāciju bloku un intensīvās terapijas palātām 74.korpusā.
- ārstniecības personāla darba telpas, ģērbtuves ar labierīcībām un dušām, kā arī atpūtas telpa, nodalītas no pacientu plūsmas.
- veikta visu jaunizbūvēto telpu aprīkošana ar jaunākajām ārstniecības un aprūpes procesa vajadzībām atbilstošām mēbelēm,tehniku un medicīnas iekārtām pilnai NMPON funkciju īstenošanai.
2) Pabeidzot ēkas aprīkojuma un apdares darbus Ambulatorajā Veselības aprūpes korpusā:
- nodrošinot plašu vestibilu, uzgaidāmo zonu, kiosku, koplietošanas labierīcības, plašu garderobi, centrālo reģistratūru un 5 ārstniecības kabinetus 1.stāvā.
- izbūvējot uzgaidāmās telpas, koplietošanas telpas un 30 ārstniecības un funkcionālo izmeklējumu kabinetus 2.stāvā.
- izbūvējot uzgaidāmās telpas, koplietošanas labierīcības un mātes/bērna telpu, un 32 ārstniecības un funkcionālo izmeklējumu kabinetus 3.stāvā.
- izbūvējot uzgaidāmās telpas, koplietošanas labierīcības un mātes/bērna telpu, 25 ārstniecības un funkcionālo izmeklējumu kabinetus, 7 ambulatorā veselības aprūpes centra administrācijas un pacientu pieredzes un kvalitātes vadības daļas kabinetus 4. stāvā.
- izbūvējot saimniecības telpu, arhīvu, uzkopšanas piederumu telpu, kā arī koplietošanas ģērbtuves personālam ēkas pagrabstāvā.
- veikta visu jaunizbūvēto telpu aprīkošana ar jaunākajām ārstniecības un aprūpes procesa vajadzībām atbilstošām mēbelēm, tehniku un medicīnas iekārtām pilnai AVA funkciju īstenošanai.
3) Izbūvējot Infekciju nodaļu un Slimnīcas daudzfunkcionālo korpusu savienojošo pacientu transportēšanas ceļu ar pielāgotiem ieejas mazgliem:
- izbūvējot drošai pacientu pārvadāšanai atbilstošu ceļu, kas paredzēts drošai pacientu pārvadāšanai ar gultām, pielāgotu segumu;
- veicot Infekciju nodaļas ieejas mezglu pārbūvi, pielāgojot tos pacientu pārvietošanas vajadzībām;
- veicot Infekciju nodaļas jumta remonta darbus;
- veicot daudzfunkcionālā korpusa ieejas mezgla pārbūvi, savienojuma izveidei ar pārvadājamo ceļu, ērtai pacientu ievešanai korpusā ar gultām.
4) Veicot Slimnīcas galvenā komunikāciju kanāla rekonstrukciju:
- palielinot maģistrālo cauruļvadu diametrus, palielinot siltumenerģijas jaudas padevi visiem esošajiem un jaunajiem Slimnīcas korpusiem, nodrošinot nepieciešamo siltuma jaudas padevi;
- veicot komunikācijas kanālā esošo tīklu pārvilkšanu, uzlabojot komunikāciju kvalitāti un drošību;
- veicot komunikāciju kanāla sienu stiprināšanu.
5) Veicot Slimnīcas galvenās ieejas zonas atjaunošanu, pielāgojot to pacientu un darbinieku plūsmas organizēšanas vajadzībām:
- veicot esošo NMP uzņemšanas telpu atjaunošanu - pielāgojot telpas Slimnīcas ieejas zonas funkciju atjaunošanai, pacientu plūsmas organizēšanai nodalot ambulatoros pacientu no stacionāra pacientiem, izveidojot informācijas un pašreģistrācijas centra vajadzībām.
- veicot uzgaidāmo un atpūtas zonu izveidi pacientiem, viņu pavadošajām personām un personālam.
6) Nodrošināta Stacionāra aprūpes nodaļas 7. stāva (šobrīd 5 nodaļa - neiroloģijas, neroķirurģijas un nefroloģijas profils) pārbūve un remonts:
- veikts telpu funkciju pārplānošanas darbs paredzot 25 pacientiem paredzētu palātu izveidei;
- izveidotas 16 vienvietīgas pacientu palātas;
- izveidotas 2 pamata porofila palātas pacientiem ar infekciju slimībām;
- izveidotas 2 intensīvās terpijas uzraudzības palātas;
- izveidotas 5 ģimeņu palātas, ar iespēju vecākiem uzturēties slimnīcā kopā ar bēniem 24/7.
2022. gada 23. novembrī noslēgts līgums, projekta darbību īstenošana tiek uzsākta līguma spēkā stāšanās dienā. Projekta darbības jāīsteno līdz 2025. gada 31. decembrim. Projekta izdevumi ir attiecināmi no 2020. gada 1. februāra.
Kopējās projekta izmaksas ir 22 903 000.00 EUR. Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda finansējums ir 18 928 099.00 EUR, valsts budžeta finansējums 3 349 104.00 EUR, privātās attiecināmās izmaksas 625 797.00 EUR
NMPON un AVA projektēšana un būvniecība līguma par Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta ieviešanu Nr. 4.1.1.2.i.0/1/22/I/CFLA/006 “VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” integrētās veselības aprūpes sistēmas attīstība” ietvaros
Projekta mērķis ir izveidot tādu integrēto veselības aprūpes sistēmu, kas atbalsta ārstniecības iestādes primāros, sekundāros, ambulatoros un stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus. Projekta rezultātā infrastruktūrā, kas tiek izveidota, tiks sniegti valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi un programmas, saskaņā ar normatīvo regulējumu veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas jomā.
Projektā izvirzītie apakšmērķi ir:
- Izveidot Neatliekamās palīdzības centru (NMC) – veikt Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas (NMPON) paplašināšanu, kas uzlabotu kvalitatīvu, izmaksu efektīvu un bērniem draudzīgu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību apvienojot šobrīd divās daļās sadalīto NMPON izvietojumu 20. un 21. korpusā. Paplašinot NMC pakalpojumu sniegšanai paredzētās ārstniecības un aprūpes telpas, nodrošināt koncentrētāku pakalpojuma sniegšanu, īsāku pacienta ceļu un efektīvāku personāla darbību. Nodrošināt pacientu plūsmas šķirošanu, nodalot akūtos pacientus pa aprūpes profiliem, nodalot potenciālus infekciju pacientus no pārējiem, kā arī saīsinot gaidīšanas laiku medicīniskās aprūpes saņemšanai.
- Sniegt ambulatoros pakalpojumus vienuviet, apvienojot vairākās ēkās esošas reģistratūras un ārstniecības telpas vienā ēkā, turklāt savienojot ar centrālo izmeklējumu ēku (Daudzfunkcionālais korpuss), kā arī stacionāra pakalpojumu ēkām. Apvienot R1, R2, R3 un R5 reģistratūru funkcijas, kurās šobrīd tiek veikta ambulatoro pacientu reģistrācija, panākot optimālu darbinieku noslodzi, plānošanu, savstarpēju aizvietošanu, veicinātu darbinieku labbūtību, kā arī apvienot vienā ēkā ambulatoro pakalpojumu sniegšanu pie dažādiem speciālistiem, līdz ar to samazinot laiku, kas pacientam nepieciešams, nonākšanai pie speciālistiem un starp izmeklējumu kabinetiem.
- Nodrošināta NMC un AVA aprīkošana ar mūsdienu prasībām un uz pacienta labbūtību vērstu modernu telpu iekārtojumu (atbilstošas un vienota stila mēbeles abos pakalpojumu profilos) un atbilstošu, kvalitatīvu medicīnas pakalpojumu sniegšanai, medicīnas iekārtu iegāde, nodrošinot epidemioloģiskajām prasībām atbilstošas drošas un plašas telpas, lai plānotu atbilstošas pacientu plūsmas, distancēšanos uzgaidāmajās zonās, nesamazinot pacientu skaitu.
Ambulatoros pakalpojumus paredzēts, ka sniegs aptuveni 160 ārsti un 20 māsas, apkalpojot vidēji gadā 365 000 apmeklējumus. Plānojot telpas, paredzēts palielināt kapacitāti un nodrošināt visiem pakalpojumiem iespēju augt un paplašināties, īpaši tajās nozarēs, kur ir liels pieprasījums.
- Sekojot jaunākajām tendencēm pasaules veselības aprūpē par vides ietekmi uz pacienta labbūtību un atveseļošanos, izveidot ēkas interjeru pacientam draudzīgu, nomierinošu, ar aizraujošu atmosfēru, un atbilstošu epidemioloģiskām prasībām.
Ēkas infrastruktūrā nodrošināta kvalitātes prasībām atbilstoša gaisa apmaiņas kvalitāte un izbūvēta moderna un energoefektīva telpu mikroklimata un apgaismojuma kontroles sistēma, kā arī ilgtspējīga ūdens resursu izmantošana – ēkai paredzēts t.s. ”zaļais jumts”, kas aizsargā pret ēkas horizontālās jumta plaknes uzkaršanu, uzkrāto lietusūdeni izmanto augu uzturēšanai. Ēkas ārējā lietusūdens kanalizācijas sistēma autostāvvietās paredzēta ar infiltrācijas kasetēm, kā arī veidojot t.s. “lietus dārzus” – lai izmantotu ūdens novadīšanu augu un zālāju uzturēšanai.
Ēkas labiekārtojums ir atbilstošs kopējai slimnīcas teritorijas infrastruktūras attīstības koncepcijai, paredzot apzaļumojumu, apstādījumu un labiekārtojumu elementu savstarpēju mijiedarbību, radot pacientam draudzīgu, veselību veicinošu un rekreatīvu vidi.
21. korpusa būvdarbu pabeigšana, iekārtošanās paredzēta līdz 30.09.2024. Darbu ambulatorais veselības centrs darbu sāk jau 30. septembrī, atklāšanas pasākums, darbinieku ekskursijas – 1. oktobrī.
Neatliekamās medicīnas centrs pārcelšanos/darbu sāk 7.-9. oktobrī.
Kopējais projekta finansējums ir 28 419 800 EUR (ieskaitot PVN). Ēka tiek būvēta, pateicoties Eiropas Reģionālas attīstības fonda (10 319 800 EUR, ieskaitot PVN) un Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda (16 000 000 EUR, ieskaitot PVN) finansiālam atbalstam, kā arī piešķirts Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansējums ēkas aprīkošanai (2 100 000 EUR, ieskaitot PVN).
Projekta rezultātā ekspluatācijā nodoto ēku uzturēšana tiks nodrošināta no VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” budžeta līdzekļiem.