Acu slimību klīnika

Bērnu Acu slimību klīnika darbojas kopš 1967. gada, kad saplūstot diviem šķielēšanas labošanas kabinetiem izveidojās Bērnu Redzes Aizsardzības centrs. 1972. gadā tika dibināta Bērnu Acu slimību nodaļa un neatliekamās oftalmoloģiskās palīdzības dienests acu slimību un traumu pacientiem.

Izveidots: 20.09.2023.
Atjaunots: 4.11.2024.

Galvenie darbības virzieni:

  • Šķielēšanas diagnostika un ārstēšana bērniem un pieaugušajiem;

  • Šķielēšanas ķirurģiska ārstēšana bērniem un pieaugušajiem;

  • Iedzimtu acu slimību un refrakcijas patoloģiju diagnostika;

  • Priekšlaikus dzimušo bērnu retinopātijas diagnostika un lāzerterapija;

  • Iedzimtu glaukomu terapeitiska un ķirurģiska ārstēšana;

  • Iedzimtu un iegūtu kataraktu ķirurģiska ārstēšana un rehabilitācija sadarbībā ar P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīniku;

  • Iedzimtu plakstu noslīdējumu (ptožu) ārstēšana;

  • Acu iekaisumu un onkoloģisko saslimšanu diagnostika, izmeklēšana un ārstēšana;

  • Asaru novadceļu patoloģiju ārstēšana.

 

Šķielēšanas izmeklēšana, diagnostika, neķirurģiska, un ķirurģiska ārstēšana ir klīnikas galvenais novirziens, ko klīnikas ārsti pētījuši jau no pašiem pirmsākumiem. Tā kā klīnikā šķielēšanas pacienti konsultējas un ārstējas katru dienu un operācijas notiek vairākas reizes nedēļā varam lepoties ar labiem rezultātiem šō ļoti dažādo acs muskuļu, nervu, redzes, kopredzes un stereoredzes patoloģiju ārstēšanā. Katru gadu ārstējam vairāk kā piecus tūkstošus bērnu un pieaugušo pacientu ar šķielēšanu. Iegūstot pieredzi Universitātes Acu slimību klīnikās Vācijā, Dānijā, Austrālijā un Zviedrijā jau kopš 1998. gada Acu slimību klīnikas ārsti un ortoptisti valsts programmā un maksas konsultācijās konsultē un ārstē pacientus arī pēc 18 gadu vecuma.

 

Kopš 1996. gada sadarbojoties ar Neonatoloģijas klīniku, Acu slimību klīnikas ārsti regulāri konsultē visus priekšlaikus dzimušos bērnus, veicot priekšlaicīgi dzimušo bērnu retinopātijas skrīningu.

 

Kopš 2007. gada Acu slimību klīnikā iedzimtas un iegūtas acs priekšējā un mugurējā segmenta saslimšanas iespējams dokumentēt un analizēt ar digitālo kompjuterizēto fotokameru RET CAM I. Šīs izmeklēšanas zīdaiņu vecumā tiek veiktas vispārējā anestēzijā.

 

Sadarbojoties ar P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca Acu slimību klīniku, veiksmīgi notiek iedzimtu kataraktas pacientu pirmsoperāciju sagatavošana, kataraktas ekstrakcijas un intraokulāro lēcu implantācijas operācijas un pēcoperācijas redzes korekcija, izmeklēšana un ārstēšana.

 

Bērnu Acu slimību klīnikas vadībā 1998. gadā tika izstrādātas indikācijas Valsts apmaksātiem korekcijas līdzekļiem, lai novērstu ambliopijas un vājredzības izveidošanos. Kopš šī laika klīnikā notiek valsts apmaksāto korekcijas līdzekļu izrakstīšana, pacientu izmeklēšana, korekcijas pielāgošana, ambliopijas un vājredzības ārstēšana. Klīnikas struktūras savstarpēji cieši sadarbojas, nodrošinot augsti profesionāla līmeņa palīdzību pacientiem no visas Latvijas. Katru nedēļu tiek analizēti darba rezultāti, veicot sarežģītāko stacionāro un ambulatoro gadījumu kolektīvu apspriešanu. Ļoti smagu un neskaidru saslimšanu gadījumā Bērnu Acu slimību klīnikas ārsti konsultējas ar labākajiem pasaules pediatrijas oftalmologiem no Veselā bērna klīnikas Londonā, ar speciālistiem no Vācijas, Slovēnijas, Šveices un ASV. Klīnika piedalās arī dažādu Latvijas un starptautisku klīnisku pētījumu veikšanā.

 

Sadarbībā ar optometristiem - ortoptistiem tiek veiktas regulāra ambliopijas oklūziju kontrole, redzes treniņu nozīmēšana pēc šķielēšanas labošanas operācijām vai pirms tām. Tāpat optometristi strādā ar pacientiem, kam ir akomodācijas vai konverģences traucējumi.

 

Vecāki, kas vēlas pārbaudīt redzes asumu mājās apstākļos, lūdzu, rakstiet uz e-pastu kristine.kalnica@bkus.lv Acu slimību klīnikas optometristei Kristīnei Kalničai-Dorošenko.