Bērnu slimību klīnika
Bērnu slimību klīnika ir lielākais ārstnieciski – diagnostiskais, studiju un pētniecības centrs bērnu slimībās ne tikai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet arī visā Latvijā. Klīnikā vidēji gadā tiek ārstēti 12 000 pacienti. Klīnikas Torņkalna novietnē tiek sniegta ārstnieciska palīdzība dažāda vecuma bērniem gan ar akūtām, gan hroniskām slimībām:
Bērnu slimību klīnika ir lielākais ārstnieciski – diagnostiskais, studiju un pētniecības centrs bērnu slimībās ne tikai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet arī visā Latvijā. Klīnikā vidēji gadā tiek ārstēti 12 000 pacienti. Klīnikas Torņkalna novietnē tiek sniegta ārstnieciska palīdzība dažāda vecuma bērniem gan ar akūtām, gan hroniskām slimībām:
- nodrošinot neatliekamo palīdzību akūtu saslimšanu gadījumos 24 stundu režīmā;
- nodrošinot specializētu diagnostiku, ārstniecību un aprūpi pediatrijā, bērnu nefroloģijā, bērnu reimatoloģijā, bērnu gastroenteroloģijā un hepatoloģijā, bērnu endokrinoloģijā, bērnu infektoloģijā, bērnu pneimonoloģijā un alergoloģijā, bērnu onkohematoloģijā, bērnu dermatoloģijā un mikoloģijā, imunoloģijā, kā arī vakcinācijas jautājumos;
- ambulatorā daļā (poliklīnikā) bērnus ar neskaidrām sūdzībām vispirms konsultē pediatrs, kurš nosaka pirmo izmeklējumu programmu un nepieciešamības gadījumā nosūta pie atbilstoša speciālista atkarībā no izmeklējumu rezultātiem;
- retu, sarežģītu vai neprecizētu saslimšanu slimību gadījumos klīnika sadarbojas ar citām klīnikām un rīko starpdisciplīnu konsīlijus, kā arī sazinās un konsultējas ar atbilstošās medicīnas nozares speciālistiem ārvalstu klīnikās;
- sagatavo pacientus manipulācijām un ārstēšanas kursam ārzemēs, un, sadarbībā ar citu valstu kolēģiem, nodrošina pacientu aprūpi pēc tam;
- nodrošina specializētu diagnostiku, ārstniecību un aprūpi pediatrijā, bērnu nefroloģijā, bērnu reimatoloģijā, bērnu gastroenteroloģijā un hepatoloģijā, bērnu endokrinoloģijā, bērnu infektoloģijā, bērnu pneimonoloģijā un alergoloģijā, bērnu onkohematoloģijā, bērnu dermatoloģijā un mikoloģijā, imunoloģijā, kā arī vakcinācijas jautājumos.
Arī klīnikas Gaiļezera novietnē ārstniecisko palīdzību sniedz bērniem no jaundzimušā vecuma līdz 18 gadiem, tur pieejamas konsultācijas neprecizētu, hronisku saslimšanu gadījumos – pediatrijā, bērnu endokrinoloģijā, bērnu infektoloģijā, bērnu pneimonoloģijā un alergoloģijā, bērnu gastroenteroloģijā, bērnu nefroloģijā, bērnu reimatoloģijā
Klīnikas speciālisti Gaiļezera novietnē nodrošina pacientu atveseļošanās uzraudzību slimnīcas ambulatorajā daļā. Bērnu slimību klīnikā tiek novēroti bērni ar hronisku nieru slimību (HNS), ir pieejamas daudzas mūsdienīgas tehnoloģijas, nepieciešamības gadījumos tiek pielietotas nieru aizstājterapijas metodes (NAT) – peritoneālā dialīze automatizētā režīmā (APD) un hroniska hemodialīze (HD). Akūtas nieru mazspējas gadījumā tiek izmantota akūta APD. Bērni ar HNS savlaicīgi tiek sagatavoti nieres transplantācijai P.Stradiņa KUS.
Klīnikas gastroenterologi konsultē, izmeklē un ārstē pacientus gan ar biežām gremošanas trakta slimībām un sūdzībām, gan veic retu un smagu slimību diagnostiku, nepieciešamības gadījumā piesaistot citu klīniku un slimnīcu kolēģus. Klīnikā tiek veikta ādas slimību diagnostika un ārstēšana, tai skaitā ādas biopsijas, molusku ekscīzijas, krioderstrukcijas manipulācijas.
Klīnikā darbojas arī alergoloģijas - pulmonoloģijas struktūrvienība. Tajā tiek plaši izmeklēti pacienti ar dažādām alerģiskām slimībām, tiek veikti plaša alergoloģiskā izmeklēšana (ādas testi, ārējie elpošanas testi), kā arī pārtikas un medikamentu provokācija. Darbojas astmas kabineti, kuros tiek apmācīti pacienti un vecāki, lai nodrošinātu pēc iespējas labāku līdzestību medikamentu lietošanā, kā arī, lai labāk izprastu savu slimību. Ir izveidots arī konsultatīvais telefons pacientiem un viņu vecākiem. Jau vairākus gadus aktīvi darbojas cistiskās fibrozes kabinets, kur vienoti strādā pulmonologs, gastroenterologs, uztura speciālists, fizioterapeits un psihologs. Tiek izstrādās rekomendācijas par hronisko pacientu aprūpi un ārstēšanu.
Īpaša uzmanība tiek pievērsta bērniem ar hroniskām slimībām, piemēram, pacientiem ar reimatoloģiskām slimībām ir nodrošināta detalizēta izmeklēšana, pieejama laboratorā, vizuālā diagnostika, pēc nepieciešamības tiek pieaicināti citu specialitāšu ārsti. Reimatoloģisko pacientu ārstēšana notiek atbilstoši Eiropas bērnu reimatologu vadlīnijām, nepieciešamības gadījumā lēmumu pieņem bērnu reimatologu konsīlijs. Var saņemt agrīnu rehabilitāciju, izmantojot fizioterapiju, fizikālās medicīnas procedūras, ergoterapiju ar iespēju nepieciešamības gadījumā izgatavot individuālas ortozes, masāžu.
Klīnika nodrošina pirmreizēju un atkārtotu diabēta apmācību bērniem, ģimenēm, pedagogiem, citu iestāžu medicīnas darbiniekiem individuāli un grupās, lai palīdzētu bērniem un vecākiem apgūt mūžilgu prasmi diabēta aprūpē, zināšanas un attieksmi, lai nodrošinātu ilgstoši labu dzīves kvalitāti, izvairoties no komplikācijām. Ir izveidots cukura diabēta diennakts konsultatīvais telefons. Pēdējos gados Bērnu slimību klīnikā ieviestas jaunas ārstēšanas metodes, kas ļauj daudziem bērniem atveseļoties pat ļoti smagu slimību gadījumos, piemēram, ievērojami uzlabojušies ārstēšanas rezultāti pacientiem ar leikozi, jaunākie bioloģiskie preparāti devušu labus rezultātus iepriekš nesekmīgi ārstējamo reimatoloģisko slimību gadījumos.
Klīnikā strādā Latvijā labi pazīstami sertificēti pediatri un pediatrijas nozaru speciālisti, Rīgas Stradiņa universitātes mācību spēki, kuri, veicot klīnisko darbu, piedalās arī studentu, jauno ārstu – rezidentu, doktorantu apmācībā un zinātniskajā darbā, kas dod iespējas klīnikā izmantot mūsdienīgas metodes, iekļauties pasaules zinātniskajā telpā un izmantot Eiropā pieņemtās vadlīnijas un protokolus bērnu slimību ārstēšanā. Klīnikas darbinieki piedalās pētījumos, kā samazināt bērnu mirstību no smagi noritošām infekcijas slimībām, uzlabojot to agrīnu diagnostiku. Šo pētījumu rezultāti jau vairākus gadus ar labiem panākumiem ieviesti ikdienas klīniskā darbā.
Klīnika ir draudzīga saviem pacientiem. Bērniem un viņu vecākiem tiek sniegta informācija par saslimšanas raksturu, paredzamo diagnostikas un ārstēšanas procesu apjomu, izveseļošanās perspektīvām. Klīnikas ārsti ir pārliecinājušies, ka atkarībā no veselības stāvokļa, bērnus var izmeklēt gan ambulatori, gan stacionārā, gan dienas stacionārā, tādējādi iespēju robežās saīsinot uzturēšanās laiku stacionārā.