Recepšu izrakstīšanas kārtība pacientiem ar cukura diabētu
Glikozes sensoru recepšu izrakstīšanas kārtība
- Pirmo glikozes sensoru bērniem piešķir Bērnu slimnīcā, kur vizītes laikā arī vienojas par apmācības laiku. Par to pacients tiek informēts e-pasta vēstulē.
- Turpmāk receptes sensoriem uz 3 mēnešiem tiek izrakstītas vizītes pie endokrinologa laikā.
- Ja nav pieraksta uz vizīti, katras nākamās receptes saņemšanai ik pēc 3 mēnešiem pieteikums jāraksta uz: diabets[at]bkus.lv
- E-pasta vēstulē obligāti jānorāda pacienta personas dati (vārds, uzvārds, personas kods), kontakttālrunis un precīzs nepieciešamo piederumu nosaukums (piemēram, sensora vai insulīna sūkņa nosaukums).
- Lūgums savlaicīgi plānot visu nepieciešamo recepšu sarakstu vismaz uz nākamajiem 3 mēnešiem un visu iekļaut vienā pieteikumā e-pasta vēstulē.
- Nedēļas laikā pieteikums tiek izskatīts un par izrakstīto e-recepti nosūtīta apstiprinājuma vēstule e-pastā.
- Šīs receptes izraksta tikai Bērnu slimnīcas endokrinologi. Ģimenes ārsts šīs receptes izrakstīt nevar!
- Visas e-receptes, arī sensoru receptes, ir apskatāmas e-veselības portālā.
- Insulīna sūkņa lietotājiem, kuriem ir iespējams mājās nolasīt sūkņa datus, lūgums iesūtīt atskaites pdf formātā vismaz 2 dienas pirms plānotās ambulatorās endokrinologa vizītes uz e-pasta adresi: endokrinologi[at]bkus.lv, norādot ārsta uzvārdu, kuram adresēts sūtījums. Šī e-pasta adrese nav paredzēts citu jautājumu risināšanai ārpus vizītēm vai pierakstam pie ārsta.
!Ja nav saņemta apstiprinoša vēstule e-pastā, lūgums pārbaudīt receptes esamību e-veselības portālā.
Insulīna sūkņu recepšu izrakstīšanas kārtība
- Insulīna sūkņu piederumu receptes (insulīna sūkņa katetri un rezervuāri) tiek izrakstītas uz 3 mēnešiem endokrinologa vizītes laikā.
- Ja nav pieraksta uz vizīti, par katru nākamo recepti pieteikums jāraksta uz e-pasta adresi: diabets[at]bkus.lv.
- Nedēļas laikā pieteikums tiks izskatīts un par izrakstīto papīra formāta recepti tiks nosūtīts apstiprinoša e-pasta vēstule. Recepte jāizņem Bērnu slimnīcas Konsultāciju mājā pie medmāsas darba dienās: P-C 8.30-16.30 ; Piektdienās 08.30-15.00.
!Šīs receptes izraksta tikai BKUS endokrinologi. Ģimenes ārsts šīs receptes izrakstīt nevar!
Insulīna, teststrēmeļu, glikagona u.c. medikamentu recepšu izrakstīšanas kārtība
- Receptes tiek izrakstītas vizītes pie endokrinologa laikā.
- Ja nav pieraksta uz vizīti – recepti izrakstīs ģimenes ārsts, pamatojoties uz:
- izrakstu no stacionāra;
- endokrinologa slēdzienu, kas tiek izsniegts katrā klātienes vizītē. Ja vizīte notikusi attālināti, izraksts pieejams pacienta portālā: https://cabinet.bkus.lv/login
!Recepšu saņemšanas kārtība var mainīties. Lūdzu sekot līdzi izmaiņām: www.bkus.lv
Glikozes sensori
Pirms glikozes sensoru lietošanas
- Pirms pirmā glikozes sensora lietošanas sākšanas nepieciešama apmācība diabēta kabinetā, kas atrodas Bērnu slimnīcā.
- Pirmo glikozes sensoru bērniem piešķir Bērnu slimnīcā, kur vizītes laikā arī vienojas par apmācības laiku. Par to pacients tiek informēts e-pasta vēstulē.
- Ja vēstule par apmācības laiku kādu iemeslu dēļ nav saņemta, jāraksta pieteikums uz e-pasta adresi: diabets[at]bkus.lv.
Latvijā bērniem pieejami 4 ražotāju glikozes sensori. To, kuru sensoru bērns lietos, lielā mērā nosaka viņa viedtālrunis un ieradumi. Par sensora izvēli lēmums parasti tiek pieņemts apmācību laikā diabēta aprūpes kabinetā.
FreeStyle Libre2 glikozes sensori
- Pēc e-receptes saņemšanas par FreeStyle Libre2 glikozes sensora saņemšanu jāsazinās ar “Saules aptieku”, rakstot pieteikumu uz e-pasta adresi: saule10[at]saulesaptieka.lv
- Tālrunis: 67506927
- Izlietotie FreeStyle Libre2 sensori un inserteri (ievietošanas ierīces) jānodod “Saules aptiekā”. Vēl tos utilizācijai iespējams nodot vizītes laikā Bērnu slimnīcas konsultāciju mājā.
- Sensora lietošanas laikā jāsaglabā iepakojuma kastīte un folija ar sensora sērijas numuru (tā var būt nepieciešama, ja būs vajadzīga sensora apmaiņa – brāķis). Par sensoru darbības traucējumiem un to apmaiņas iespējām jāsazinās ar “Saules aptieku”, rakstot uz e-pasta adresi: saule10[at]saulesaptieka.lv
Dexcom One+ glikozes sensori
No 2024. gada 3. jūnija bērniem ar 1. tipa cukura diabētu ir pieejama jaunā Dexcom ONE+ sensora sistēma glikozes paškontrolei.
Galvenās atšķirības no iepriekšējās paaudzes Dexcom ONE sistēmas:
- Sensors un raidītājs vienā (nav nepieciešama recepte transmiteram),
- Par 60% mazāks sensors,
- Ērtāka sensora ievietošana,
- Share&Follow (iespēja tuviniekiem sekot līdzi pacienta glikozes rādījumiem reāllaikā un saņemt brīdinājumus, ja sensora datu nolasīšanai lieto telefona aplikāciju),
- Sensora uzsildīšana tikai 30 minūtēs,
- Notikumu reģistrēšana aplikācijā,
- Glikozes rādījumi pieejami Apple watch viedpulksteņos.
Apotheka aptieku saraksts, kur sistēmu varēs saņemt, nav mainījies.
Lai pārbaudītu viedtālruņa saderību, apmeklē vietni https://www.dexcom.com/lv-lv/compatibility/d1g7
Ja iepriekš jau ir lietots Dexcom One sensors:
- Ar telefona aplikāciju: nepieciešams instalēt jaunu aplikāciju DexcomOne +; DexcomClarity aplikācija un tās lietošana paliek iepriekšējā,
- Ar sensora uztvērēju (lasītāju): būs nepieciešams jauns uztvērējs, ko var saņemt Bērnu slimnīcas Diabēta kabinetā, iepriekš sazinoties pa Diabēta tālruni 27801111 vai rakstot uz e-pastu diabets@bkus.lv un informējot, vai uztvērēja nomaiņai būs nepieciešama palīdzība – tad jāpierakstās uz diabēta apmācības vizīti: https://www.bkus.lv/lv/form/pieteikt-viziti
Lai uzsāktu Dexcom ONE+ sensora lietošanu, ja tas iepriekš nav lietots, kā arī gadījumos, kad nepieciešama palīdzība pārejai uz jauno sistēmu, pacientiem jāpierakstās uz diabēta apmācības kabineta vizīti: https://www.bkus.lv/lv/form/pieteikt-viziti
Pārejas periodā līdz 2024. gada beigām būs pieejami arī iepriekšējie Dexcom One sensori.
Pāriet uz jaunajiem sensoriem var ne ātrāk kā 3 mēnešus pēc iepriekš izrakstītās sensoru receptes.
Neskaidrību gadījumā zvanīt pa tel: 25680090 (darba dienās 9.00 – 16.00)
Ar MiniMed insulīna sūkni kopā lietojamie glikozes sensori
- Šie sensori tiek lietoti kopā ar daudzkārt lietojamu raidītāju, ko izsniedz Bērnu slimnīcā. Lai saņemtu raidītāju, vizītes laikā par to jāinformē endokrinologs vai jāsazinās ar endokrinologu vai diabēta apmācības personālu rakstot uz e-pasta adresi: endokrinologi[at]bkus.lv, Bērnu slimnīcas Diabēta apmācības kabinetā, pierakstoties uz apmācības vizīti vai rakstot e-pasta adresi: - diabets[at]bkus.lv).
- Turpmāk receptesšiem sensoriem uz 3 mēnešiem tiek izrakstītas vizītes laikā pie endokrinologa.
- Ja nav pieraksta uz vizīti, par katru jaunu recepti pieteikums jāraksta uz e-pasta adresi: diabets[at]bkus.lv.
- Nedēļas laikā pieteikums tiks izskatīts un par izrakstīto papīra formāta recepti tiks nosūtīts apstiprinošs e-pasts. Recepte jāizņem Bērnu slimnīcas Konsultāciju mājā pie medmāsas darba dienās: P-C 8.30-16.30 ; Piektdienās 08.30-15.00.
- Izplatītāja RAL tālrunis: 29611419
A7+ Touch Care glikozes sensori (lietojami kopā ar A7+ TouchCare insulīna sūkni vai atsevišķi ar telefona aplikāciju)
- Pirms lietošanas uzsākšanas nepieciešama papildus apmācība par sensora lietošanu. Par apmācību jāsazinās ar izplatītāja pārstāvi. Tālr.: 29408788.
- Sensori tiek lietoti kopā ar daudzkārt lietojamu raidītāju, ko izsniedz Bērnu slimnīcā. Lai saņemtu raidītāju, vizītes laikā par to jāinformē endokrinologs vai jāsazinās ar endokrinologu vai diabēta apmācības personālu rakstot uz e-pasta adresi: endokrinologi[at]bkus.lv
- Receptes šiem glikozes sensoriem tiek izrakstītas uz 3 mēnešiem vizītes laikā pie endokrinologa vai, rakstot pieteikumu uz e-pasta adresi: diabets[at]bkus.lv
- Pieteikums tiek izskatīts nedēļas laikā un tiek izrakstīta recepte papīra formātā vai e-receptes formātā, par ko tiek nosūtīts apstiprinoša vēstule e-pastā.
- Papīra recepte jāizņem Bērnu slimnīcas Konsultāciju mājā pie medmāsas darba dienās: P-C 8.30-16.30, piektdienās 8.30-15.00.
- E-recepte no sava e-veselības profila jāsaglabā PDF formātā un jānosūta firmas pārstāvei uz tālruņa numuru: 29408788.
- Izlietotie sensori un inserteri (ievietošanas ierīces) jānodod utilizācijai izplatītāja pārstāvei vai medmāsai ambulatorās vizītes laikā Bērnu slimnīcā. Izlietotie raidītāji utilizējami kā elektropreces.