Pediatriskās slimnīcas kā Eiropas virzītājspēki daudzpusējas skaitļošanas un sintētisko datu ģenerēšanas iespējām dažādās klīniskās specialitātēs un datu veidos (PHEMS)

Projekta oficiālais nosaukums: Pediatric Hospitals as European drivers for multi-party computation and synthetic data generation capabilities across clinical specialties and data types (PHEMS)

Izveidots: 18.12.2024.
Atjaunots: 27.12.2024.
Attēls
AF logo rinda

Pamatojoties uz partnerības līguma noslēgšanu ar  Eiropas Veselības un Digitālās izpildaģentūru (HADEA) programmā HORIZONS, no 2023. gada 1. oktobra Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (turpmāk – Bērnu slimnīca)  ir uzsākusi projekta Pediatriskās slimnīcas kā Eiropas virzītājspēki daudzpusējas skaitļošanas un sintētisko datu ģenerēšanas iespējām dažādās klīniskās specialitātēs un datu veidos (PHEMS) īstenošanu, kur Bērnu slimnīca ir viens no atbalsta saņēmējiem starp vēl 12 organizācijām PHEMS konsorcija ietvaros.

 

Projekts atbalsta piekļuvi un veselības datu lietošanu starp dažādām bērnu slimnīcām un valstīm.  

 

Projekta mērķis ir pārvarēt nozīmīgus šķēršļus, kas pašlaik kavē pārrobežu sadarbību veselības datu jomā, izstrādājot un apstiprinot decentralizētu veselības datu ekosistēmu, kas ļautu izveidot ekosistēmu bez centrālām datu krātuvēm vai sensitīvu personas veselības datu izlaišanas no slimnīcām. Projekts nodrošinās Eiropas bērnu slimnīcas ar decentralizētu un atvērtu veselības datu ekosistēmas koncepciju, kas sastāv no tehniskām detaļām un pārvaldības sistēmas, kas ļauj pievienoties arī jauniem partneriem un iekļaut jaunas datu kopas ekosistēmā.

Bērnu slimnīcas komanda ir iesaistīta darba grupās, kas saistītas ar datu pārziņu risinājumu infrastruktūru, pārvaldības ietvara, rokasgrāmatas un klīniskās lietošanas gadījumu validēšanu. Tāpat Bērnu slimnīca ir arī atbildīga par projekta informatīvās mājas lapas izveidi, uzturēšanu un aktīvu dalību projekta komunikācijas un publicitātes aktivitātēs.

 

"Viens izaicinājums ar algoritmiski anonimizētām un sintezētām datu kopām ir pierādījumu trūkums par to derīgumu un lietderību reālās pasaules vajadzībām pētniecībā vai veselības aprūpes pārvaldībā. Tāpēc mēs veiksim pētījumus par trim klīniskās lietošanas gadījumiem un centīsimies iegūt pierādījumus dažādās klīniskās jomās un veselības aprūpes operāciju vadībā,”  tā par projektu saka Helsinku universitātes slimnīcas Jaunās bērnu slimnīcas digitālo un inovāciju pakalpojumu direktore Kristīna Gērmane.

 

Projekta ilgums: 36 mēneši: 01.10.2023.–30.09.2026. 

 

Projekta finansējums ir noteikts 205 825 eiro, kas 100%  apmērā tiek finansēts no European Health and Digital Executive Agency (HADEA).