Informēta piekrišana
Pacienta vai viņa likumiskā pārstāvja piekrišana ārstniecībai, kuru viņš dod mutvārdos, rakstveidā vai ar tādām darbībām, kas nepārprotami apliecina piekrišanu.
Pacienta vai viņa likumiskā pārstāvja piekrišana ārstniecībai, kuru viņš dod mutvārdos, rakstveidā vai ar tādām darbībām, kas nepārprotami apliecina piekrišanu.
Kā noteikts LV likumdošanas aktā un Slimnīcas SPA-005 “Informētā piekrišana ārstniecībai vai atteikšanās no tās”, informēta piekrišana ir pacienta vai viņa likumiskā pārstāvja piekrišana ārstniecībai, kuru viņš dod mutvārdos, rakstveidā vai ar tādām darbībām, kas nepārprotami apliecina piekrišanu.
Jums ir likumiskas tiesības saņemt visu informāciju, kas attiecas uz Jūsu veselības stāvokli un ārstēšanu, jo bez šīs informācijas Jums nav iespējams izdarīt pilnībā informētu izvēli un dot derīgu piekrišanu ārstēšanai.
Lai Jūs spētu pieņemt lēmumu, Jums būtu jāsaņem no ārsta skaidrojums par:
- slimības būtību, diagnozi, veselības stāvokli,
- rekomendēto ārstniecību, tās norisi (t.sk. kur ārstniecība norisēs un kurš to veiks), prognozētajiem ieguvumiem,
- riskiem vai komplikācijām, tai skaitā riskiem, ja ārstēšanu neveiks,
- alternatīvām rekomendētajai ārstēšanai, to ieguvumiem un riskiem.
Jūsu piekrišana dod ārstam tiesisku atļauju veikt ārstēšanu. Pēc informācijas sniegšanas, diskusijas ar Jums un atbildēm uz Jūsu jautājumiem ārsts lūgs parakstīt informētās piekrišanas veidlapu šādos gadījumos:
- vienmēr, kad rekomendēta ārstniecība stacionārā, dienas stacionārā vai observācijā,
- rekomendēta operācija vai invazīva/ sarežģīta manipulācija,
- nepieciešama anestēzija izmeklēšanas, operācijas/manipulācijas veikšanai,
- nepieciešama asins pagatavojumu pārliešana vai tās nepieciešamība varētu rasties ārstēšanas (piemēram, operācijas) laikā,
- nepieciešamība uzsākt onkohematoloģijas terapiju, aplastiskas anēmijas ārstēšanu vai citu sarežģītu ārstniecības programmu.
Gan Jums, gan ārstam ir tiesības ierosināt informēto piekrišanu noformēt rakstveidā arī citos gadījumos.
Pirms pieņemt lēmumu par ārstniecību, pārliecinieties, ka esat izpratis ārsta sniegto informāciju, esat izlasījis papildu informāciju, ko ārsts Jums, rekomendējis vai devis lasīšanai, ka Jums nav neskaidrību un jautājumu, uz kuriem neesat saņēmis atbildes.
Ņemiet aktīvu līdzdalību informētās piekrišanas procesā!
Informētā piekrišana nenozīmē tikai veidlapas parakstīšanu. Tas ir process informācijas izzināšanai par rekomendēto ārstēšanu, apsverot un izvērtējot gan ieguvumus, gan iespējamos riskus.
Labākais veids kā aktīvi iesaistīties ārstēšanas procesā ir:
- Iegūt iespējami vairāk informācijas par procedūru, operāciju vai citu ārstēšanas veidu un izstudēt to, - gan par ieguvumiem, gan riskiem,
- Noskaidrot, vai kaut kas varētu neizdoties,
- Aktīvi jautāt ārstam, izteikt savas šaubas, bailes,
- Uzņemties atbildību par saviem lēmumiem ārstniecības procesā. Lai cik būtiski un svarīgi ir ieklausīties un ņemt vērā ārsta padomus un rekomendācijas, Jums pašam nepieciešams pieņemt lēmumu par ārstēšanu.
Ko jautāt ārstam ķirurgam?
- Konkrēti kāda ārstēšana/operācija/manipulācija/procedūra man tiks veikta?
- Kāds ir tās mērķis?
- Kādi ir sagaidāmie ieguvumi?
- Kas var notikt tās laikā?
- Vai būs nepieciešams veikt vispārējo vai vietējo anestēziju, un kādi ir ar to saistītie riski?
- Kāds ir operācijas/procedūras veiksmīga iznākuma procents?
- Kādas blakusparādības, komplikācijas varētu sagaidīt? Piemēram, cik stipras sāpes varētu just pēc vai ārstēšanas laikā?
- Vai varētu būt kādi ar operāciju/manipulāciju/procedūru saistīti riski, piemēram, neparedzēts ievainojums, kas varētu skart blakus orgānus, ķermeņa daļas?
- Kāds ir biežākās operācijas komplikācijas risks, piemēram, ķirurģijas brūces infekcijas risks?
- Vai man ir kādi specifiski individuālie riska faktori? Piemēram, saistīti ar vecumu, blakus saslimšanām, hroniskām slimībām, kas varētu paaugstināt sarežģījumu risku?
- Cik ilgs būs atveseļošanās periods?
- Vai ir citas ārstēšanas iespējas, alternatīvas Jūsu rekomendētajai ārstēšanai?
- Kas notiks, ja neveiks šo rekomendēto ārstēšanu?
Ja Jums ir šaubas Dažreiz ir grūti pieņemt lēmumu piekrist vai nē rekomendētajai operācijai vai citai ārstniecībai.
Iesakām:
- piesakieties atkārtoti uz konsultāciju un izrunājiet ar ārstu savas šaubas un bailes, neskaidrības,
- palūdziet vēlreiz vienkāršos vārdos izskaidrot informāciju. Ja Jums nav, kas skaidrs un saprotams, nekautrējieties un pasakiet to ārstam,
- lūdziet, lai Jums iesaka vai nosūta vēl pie kāda speciālista vēl viena viedokļa uzklausīšanai.
Ārsta rekomendācijas pirms un pēc ārstēšanas
Ārstam būtu jāizstāsta Jums, kā sagatavoties paredzētajai ārstēšanai, un kas Jums jādara atveseļošanās periodā. Ārstēšanas iznākums var būt atkarīgs no tā, cik rūpīgi Jūs izpildāt šos ieteikumus. Pārliecinieties, ka Jūs saprotat sniegtos padomus, un ka Jums būs iespējas tos ievērot.
Atcerieties, ka galīgais lēmums vienmēr ir Jūsu ziņā!
Pacientam ir likumiskas tiesības atteikties no ārstniecības pirms tās uzsākšanas t.sk. no ārstniecībā izmantojamās metodes, neatsakoties no ārstniecības kopumā, vai atteikties no ārstniecības tās laikā.
Pacientu tiesību likumā noteiktajos gadījumos, ja likumiskais pārstāvis atsakās no bērna ārstniecības, nepilngadīga pacienta interesēs ārsts lēmuma pieņemšanā ir tiesīgs iesaistīt Bāriņtiesu vai uzsākt ārstniecību bez likumiskā pārstāvja piekrišanas, ja ārstēšanas atlikšana apdraud bērna dzīvību.
Ārstam jātiecas iegūt informēto piekrišanu ārstniecībai visos gadījumos, kad tas ir iespējams, tostarp neatliekamās situācijās.
Gadījumos, kad vilcināšanās apdraud pacienta dzīvību un nav iespējams saņemt paša pacienta vai likumiskā pārstāvja piekrišanu, ārstniecības persona savas kompetences ietvaros veic neatliekamus pasākumus - izmeklēšanu, ārstēšanu, tajā skaitā ķirurģisku vai cita veida invazīvu iejaukšanos. Šādos gadījumos izmeklēšanas un ārstēšanas plānu apstiprina un lēmumu pieņem ārstu konsīlijs, izņemot gadījumu, kad sniedzama pirmā vai neatliekamā medicīniskā palīdzība. Konsīlija lēmumu ārsts dokumentē pacienta medicīniskajā kartē.
Informētā piekrišana ietver vismaz divus posmus:
- informācijas nodrošināšanu, diskusiju par slimības būtību, rekomendēto ārstniecību, riskiem un sekām tai skaitā atteikuma gadījumā, par alternatīvām un iegūvumiem,
- pacienta verbālu lēmumu un pacienta galīgo piekrišanu - lēmuma apstiprinājumu.
Slimnīca nosaka gadījumus, kad informēta piekrišanai ir obligāta rakstiska forma!
Iepazīsties
Piekrišana ārstniecībai_BKUS.pdf
Pacienta (pacienta likumiskā pārstāvja) piekrišana ģenētiskai testēšanai.pdf
Informācija par ģenētiskās testēšanas veikšanu_BKUS.pdf
V-030-04_Informētā piekrišanas asins komponentu pārliešanai.doc